Historie šití

 

 

Šití látek pomocí jehly a nitě je dovednost známá již od pravěku. Archeologické nálezy naznačují, že první šicí jehly byly vyrobeny z kostí a tato technika se používala k sešívání zvířecích kůží pro oděv a přístřeší.

 

První šicí jehly.   (zdroj: https://www.sapiens.org/archaeology/fashion-history-sewing-needles/ )

 

S rozvojem civilizací nabývala dovednost šití na významu. Ve starověkém Egyptě se jehly vyráběly z bronzu a používaly se k šití oděvů pro faraony a jejich rodiny. Ve starověkém Římě se šití používalo k výrobě brnění a sandálů.

Ve středověku se šily oděvy, které nosili bohatí a mocní. Krejčí a švadleny používali složité výšivky a ozdobné stehy k vytváření složitých oděvů.

V renesanci se šití stalo stále populárnějším díky vynálezu šicího stroje. Ačkoli se vynález stroje setkal se skepsí, rychle se stal neocenitelným nástrojem pro výrobu oděvů.

V době průmyslové revoluce se používání šicích strojů dále rozšířilo, protože oděvní továrny začaly vyrábět oděvy ve velkém. Šicí stroje se používaly k výrobě všeho možného, od džín po vojenské uniformy.

Dnes se šicí stroje používají jak v průmyslu, tak v domácnostech. Šití se používá k výrobě široké škály oděvů, doplňků a bytových dekorací a zručnost ručního šití je stále vysoce ceněna.

 

 

Vynález šicího stroje je jedním z největších technologických pokroků v historii. Nejenže znamenal revoluci v textilním průmyslu, ale změnil také způsob, jakým lidé šijí a vytvářejí oděvy a další předměty.

Vynález šicího stroje je připisován francouzskému krejčímu Barthelemy Thimonnierovi v roce 1830. Thimonnier byl první, kdo vynalezl praktický šicí stroj, který k vytváření stehů používal jehlu s chapačem a běhoun. Tento vynález byl ve své době revoluční, protože umožnil masovou výrobu oděvů a dalších textilií.

 

 

Obrázek Thimmonierova šicího stroje z roku 1880.

(zdroj: https://www.smithsonianmag.com/arts-culture/the-many-many-designs-of-the-sewing-machine-2142740/ )

 

Přes počáteční úspěch se Thimonnierův vynález setkal se silným odporem krejčích a dalších řemeslníků, kteří v něm viděli ohrožení svého živobytí. Zničili jeho továrnu a spálili jeho stroje, což Thimonniera přimělo, aby od svého vynálezu upustil.

Thimonnierův vynález však nebyl zapomenut. V roce 1846 si Elias Howe ze Spojených států nechal patentovat podobný stroj, který používal dvě nitě a jehlu s očkem. Howeův stroj byl první, který byl úspěšný ve velkém měřítku, a vedl k rozmachu průmyslu šicích strojů.

Koncem 19. století začalo šicí stroje vyrábět mnoho společností, včetně firem Singer, White a Wheeler & Wilson. Všechny tyto společnosti vyvinuly vlastní verze šicích strojů, které měly stejné základní součásti, ale lišily se kvalitou a funkcemi.

Od té doby se šicí stroje dále vyvíjely, stávaly se sofistikovanějšími a schopnými plnit širší škálu úkolů. Počítačové šicí stroje, které lze ovládat pomocí počítače, jsou dnes běžné a mnoho moderních strojů je schopno vytvářet složité vzory.

Vynález šicího stroje měl obrovský vliv na textilní průmysl a celou společnost. Usnadnil výrobu oděvů a dalších předmětů a vedl k vytvoření mnoha pracovních míst v tomto odvětví. Dal také lidem možnost vyjádřit se prostřednictvím oděvů a dalších předmětů, což mělo zásadní vliv na kulturu a módu.

Vynález šicího stroje je jedním z nejdůležitějších vynálezů v historii a jeho dopad je cítit dodnes. Bez něj by svět vypadal úplně jinak.

 

 


Moderní šicí stroj způsobil revoluci v šicím průmyslu a umožňuje lidem vyrábět oděvy a další výrobky rychleji a přesněji než kdykoli předtím. Šicí stroje se staly základním nástrojem výrobců oděvů, komerčních švadlen i domácích švadlen.

Skládá z několika různých částí. Jeho jádrem je motor, který pohání stroj otáčením řemene, řemenic a převodů. Nejvíce rozpoznatelnou částí stroje je jehla, která je zodpovědná za sešívání látky. Podávací zoubky rovnoměrně posouvají látku po jehelní desce. Cívka drží nit a je umístěna pod látkou. Nakonec přítlačná patka vyvíjí tlak na látku a umožňuje její posun podél jehelní desky.

Moderní šicí stroj zrychlil a zefektivnil výrobu oděvů. Průmyslové šicí stroje se používají k sešívání velkého množství oděvů v továrním prostředí. Tyto stroje jsou schopny vyrábět oděvy mnohem rychleji než jedna švadlena pracující ručně. Moderní šicí stroje také umožnily výrobu složitějších oděvů, protože jehlu lze nastavit tak, aby šila více vrstev látky v různých směrech.

 

 

Moderní šicí stroj také umožnil rozvoj domácího šití. Šicí stroje jsou nyní mnohem cenově dostupnější než v minulosti, takže jsou dostupné většímu počtu lidí. Domácí švadleny si nyní mohou samy vyrábět oděvy a doplňky s mnohem větší přesností, než bylo možné před vynálezem moderního šicího stroje.

Závěrem lze říci, že moderní šicí stroj způsobil revoluci v šicím průmyslu a umožnil rychlejší výrobu oděvů a dalších výrobků. Moderní šicí stroj umožnil rozvoj domácího šití a usnadnil lidem výrobu vlastních oděvů a doplňků. Moderní šicí stroj také umožnil výrobu složitějších oděvů, což výrobcům oděvů umožnilo vyrábět oděvy s větší přesností a rychlostí.

 

 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz